Nemsokára itt az év századik napja – amikor is a hagyomány szerint a tökféléket vetni kell. A cukkini, patisszon, vagy a főző- és sütőtök talán a legalkalmasabb növények arra, hogy az ilyesmivel korábban nem foglalkozó kerttulajdonos első saját zöldségeit teremjék: a más célra kialakított kertben is egyszerűen elhelyezhetők, nem igényelnek különösebb ápolást, és nyár elejétől ontják ízletes terméseiket.
Szóval miért is?
Nem szükséges veteményest kialakítani számukra: elég egy egy négyzetméteres területet megtisztítani, ahol a fészek kialakítható.
Nagy gyökérzetet nevelnek, a szükséges vizet messziről képesek felszívni, így, bár sok vízre van szükségük, azt szárazabb időben is biztosíthatjuk heti egy kanna víz tányérjukba zúdításával. Kiskorukban a gyomokat húzogassuk ki mellőlük – később, a lapátnyi levelek árnyékában nem sok esélye marad más növénynek.
Ezen kívül különösebb ápolást nem igényelnek, ellenségük a lisztharmaton kívül nem nagyon van. A lisztharmat ellen nagyobb nyári esők előtt, és párás, meleg időben valamilyen kéntartalmú szerrel, pl. Tiosol oldattal érdemes őket megpermetezni. (A kén önmagában nem mérgező, ezért megmosva akár aznap is fogyaszthatjuk a permetezett termést, a szer biogazdálkodásban is használható.)
Az indátlan (tehát kompakt, bokorszerűen növő) tökfélék, mint a cukkini, a patisszon és az elterjedt főzőtökfajták a legtöbb kedvelt zöldségfajtát megelőzve, már június közepétől-végétől folyamatosan teremnek.
Milyet érdemes?
Szerintem leginkább az indátlan fajtákat érdemes ültetni; de ha valakit (illetve kertjének növényeit) nem zavarják a több méterre elkúszó indák, a mindent eltakaró hatalmas levelek, sütőtököt vagy laskatököt is ültethet, amelyek késő őszre érlelik be (télire elrakható) terméseiket.
A tökfélékből adott fajon belül is általában számtalan szín- és alakváltozat létezik.
A hagyományos zöld cukkini mellett mindenképpen érdemes a citromsárga fajtát is kipróbálni, ennek héja sokkal vékonyabb, könnyebben fogyasztható, mint a zöldé.
Ültetés, ápolás
Tehát ha elhatároztuk, hogy tökfélét ültetünk, először is alakítsuk ki számára a fészket ("Hogy kell zöldséget termelni" 2. pont). Kifejezetten árnyékos helyek kivételével a tök bárhol jól érzi magát; egy fészek cukkiniből, patisszonból egy család számára szerintem elég.
A fentiek szerint az év századik napján kell vetnünk, ami nagy valószínűséggel április 10-re, esetleg április 11-re esik, de választhatjuk az előtte, vagy utána következő hétvégét is – lényeg, hogy már visszavonhatatlanul tavasz legyen, a következő napokra ne jósoljanak éjszakai fagyokat.
Egy fészekbe 5 magot érdemes vetni – adott fajon belül akár több fajtát, pl. zöld és sárga cukkinit. Vetéskor először öntözzük meg a fészek közepét, és tegyük a magokat egymástól 2-3 cm távolságra, kb. 2 cm mélyre, majd takarjuk le laza földdel. Ha a magok kikeltek, három tövet hagyjunk meg.
Ezt követően nem sok teendőnk lesz. Június közepén már megjelennek az első cukkinik és/vagy patisszonok. Érdemes őket kicsi állapotban (cukkininél kb. 15-20 cm körüli hossz, patisszonnál 5-10 cm átmérő) szedni – ekkor sokkal finomabbak, és minél gyakrabban szedjük, annál több virágot és újabb termést hoznak.